23.00
Transilvania by night
Apoi:
0.00

Polo: România a fost învinsă de Muntenegru, în barajul pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial

Publicat: luni, 12 Februarie 2024 , ora 10.06
Facebook / Federația Română de Polo

Echipa națională masculină de polo pe apă a României a fost învinsă de Muntenegru cu scorul de 12-9, în meciul de baraj pentru sferturile de finală ale Campionatului Mondial de la Doha.

Tricolorii au început excelent meciul și aveau 5-3 după primul sfert, dar în cele din urmă valoarea adversarei și-a spus cuvântul, aceasta făcând diferența pe final. Pentru echipa antrenată de Bogdan Rath au marcat Tudor Fulea (3 goluri), Vlad Georgescu (2), Andrei Țepeluș (1), Nicolae Oanță (1), Silvian Colodrovschi (1) și Andrei Neamțu (1).

România a ratat și ultima șansă de a prinde turneul olimpic de la Paris din această vară după ce Italia a învins echipa Statelor Unite ale Americii și a ocupat ultimul loc disponibil.