Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la inalțime ! - Asculta LIVE - Postul tău de știri și informații de actualitate din Brașov, naționale și internaționale! - Radio Romania Brasov 93.3 FM - Mereu la înalțime ! - Asculta LIVE

Croația vs Spania, în finala Nations League!

Publicat: vineri, 16 Iunie 2023 , ora 12.09
Sursa foto: Facebook / Nations League

Duminică seara, la Roterdam se va disputa finala Ligii Națiunilor la fotbal.

În ultimul act se vor duela primele reprezentative ale Croației și Spaniei.

În prima semifinală, Croația a învins naționala Țărilor de Jos, după prelungiri, cu scorul de 4-2.

La finalul timpului regulamentar scorul era egal, 2-2.

Malen a deschis scorul pentru țara gazdă a turneului final, dar Croația a revenit după pauză și a trecut în avantaj după golurile marcate de Kramaric, din penalty și Pasalic.

Țările de Jos au reușit să restabilească egalitatea în ultimele secunde de joc, prin Lang.

În prelungiri a existat o singură echipă pe teren, iar Petkovic și veteranul Modric au dus scorul la 4-2 și au calificat Croația în finala competiției.

A doua semifinală a fost la fel de echilibrată, iar la finalul ei, Spania s-a impus cu 2-1 și a obținut biletele pentru finală.

Furia Roja” a deschis scorul prin Yeremi Pino în minutul 3, dar Italia a egalat prin Immobile, din penalty, în minutul 11.

Golul victoriei spaniolilor a fost reușit în minutele de prelungire ale partidei de Joselu.

Finala competiției se va disputa de la ora 21.45, între Croația și Spania.

În finala mică se vor înfrunta Italia și Țările de Jos, duminică, de la ora 16.00.